
Badania pokazują, że nawyki związane z finansami kreowane są w dzieciństwie, dlatego rodzice mają niezwykle ważną rolę w tworzeniu zdrowych przyzwyczajeń. Tak zwany profil finansowy, który zostanie zbudowany w dzieciństwie, wpłynie na to, jaki start będzie miało twoje dziecko w życiu dorosłym. Eksperci Matchbanker przygotowali więc 4 porady, jak rozmawiać na temat finansów i jak uczyć pociechy szacunku do pieniądza ?
Naucz się rozmawiać o tym ze swoim partnerem
Dzieci to niezwykli obserwatorzy i słuchają uważnie, jak rozmawiasz z partnerem o pieniądzach. Wyłapują czy jesteś szczery wobec niego i czy pieniądze to jedynie powód do kłótni czy raczej zdrowa część życia. Obserwują też czy nimi szastasz gotówką" a potem nie masz na podstawowe potrzeby czy raczej oszczędzasz na każdej rzeczy. Może to zadziałać, że weźmie z ciebie przykład albo będzie chciało postępować odwrotnie. Tak czy owak, najważniejsze jest, aby zrozumieć profil finansowy swojego partnera i znaleźć złoty środek w podejściu do pieniądza. Każdy z nas posiada nawyki wykreowane w dzieciństwie i należy to zrozumieć i być szczerym wobec siebie i swojej drugiej połówki. Wtedy tylko dojdziecie do porozumienia i będzie to podstawą do uczenia dziecka o finansach. Usiądźcie razem z partnerem, poczytajcie o różnych profilach finansowych i porozmawiajcie, które pasują do każdego z was. Pomyślcie, jak możecie znaleźć kompromis. Porady na blogach finansowych mogą okazać się przydatne.
Ucz o pieniądzach zabawą
Ta zasada sprawdza się nie tylko w kwestii pieniędzy, ale jest wręcz uniwersalna. Dzieci bawiąc się, łatwiej zapamiętują informacje, znajdź więc grę do nauki finansów. To nie tylko pomoże budować świadomość finansową, ale także łatwiej wprowadzi cię w rozmowę o pieniądzach. Do tego to świetny sposób na spędzanie wspólnego czasu z twoim dzieckiem. Znajdź grę planszową czy internetową, wartą uwagi jest gra Finansiaki. Na początek nawet Monopoli czy Farmer będą dobrymi pomysłami.
Daj dziecku kieszonkowe i pozwól mu nim zarządzać
Badania wskazują na to, że od około 7 roku życia dziecko zaczyna mieć świadomość wartości pieniądza. W tym wieku warto więc zacząć dawać mu kieszonkowe. Ustal z dzieckiem, szczególnie z tym trochę starszym, za co płaci sam, aby poczuł odpowiedzialność za posiadanie własnych pieniędzy. Według Davida Owena dziecko więcej nauczy się i zastanowi nad wydatkiem, jeśli samo będzie musiało o nim zadecydować niż jeśli będzie musiało tłumaczyć się rodzicom. Wydaje się to ryzykowną taktyką, więc ustal zasady, co może kupować dziecko, jednak nie ograniczaj go bardzo w tej kwestii.
Nie płać dziecku za czynności, za które nie będzie zarabiało w przyszłości
Nie warto jest płacić dziecku za posprzątanie pokoju, wyprowadzenie psa czy wyrzucenie śmieci. Przecież w życiu dorosłym nie dostanie za to wypłaty. Warto jednak zapłacić za dodatkowe obowiązki, na przykład skoszenie trawnika. David Owel poleca także, aby dać wynagrodzenie za te czynności z góry. Pewnie zastanawiasz się teraz dlaczego, przecież w życiu dorosłym zazwyczaj dostajemy zapłatę za wykonaną czynność. Według autora, jeśli zapłacimy dzieciom z góry, będą one miały wtedy pewność, że nasze słowa to nie są puste obietnice, że nie zmienimy zdania, dotyczącego zapłaty. Zaufanie i bezpieczeństwo to ważne czynniki dla dzieci, nie tylko w kwestii finansów.
Dowiedziałeś się o BIK i KRD, czym jest więc BIG?
W skład Biura Informacji Gospodarczej wchodzą trzy instytucje wcześniej opisany Krajowy Rejestr Długów ( KRD ), InfoMonitor oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej ( ERIF ).
BIG pełni funkcję pośrednika między sektorem bankowym, a pozostałymi sektorami gospodarki oraz umożliwia dostęp do baz BIK.
Kiedy więc dokładnie mogę trafić do BIK, a kiedy do KRD?
Pamiętaj także o możliwości zastrzeżenia swojego PESELU.